Kwoty wolne od potrąceń i egzekucji

Kwoty wolne od zajęcia 2019
Kwoty wolne od zajęcia 2019

Od 1 lipca 2018 r. zmieniły się kwoty wolne od potrąceń i egzekucji m.in. z zasiłków. Będą teraz określone kwotowo i corocznie waloryzowane.
Przed zmianą kwoty wolne od potrąceń uzależniane były od wysokości najniższych świadczeń emerytalno-rentowych i stanowiły ich ustalony procent w zależności od rodzaju potrącenia.
Dokonując potrąceń ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, tj. przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Po zmianie ww. przepisów wprowadzonych ustawą z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, przykładowe kwoty wolne od egzekucji i potrąceń z zasiłków będą wynosić:
• 500 zł – przy potrącaniu:
– sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi,
– należności alimentacyjnych potrącanych na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego;
• 825 zł – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.
* Wskazane kwoty będą podlegać corocznej waloryzacji od 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent, a ich nowa (zwaloryzowana) wysokość będzie ogłaszana przez Prezesa ZUS, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, co najmniej na 7 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji.

Jeżeli po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wysokość świadczenia okaże się niższa niż kwota świadczenia wolna od potrąceń i egzekucji, nie należy dokonywać potrąceń ani egzekucji.

Podstawa prawna:
• ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2017 r. poz. 2336 ze zm.),
• ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2017 r. poz. 1383 ze zm.),
• ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r. poz. 1076).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *